BETA MOTOR

ENZO BIANCHI VE ARRIGO TOSI, İSİMLERİNİN BAŞ HARFLERİNİ KULLANARAK "BETA" MARKASINI YARATTILAR VE
HİKAYE BAŞLADI...

Beta Motor Eski Fotoğraflar

Beta Motor her zaman iki tekerlekli hayatın gelişimi ve geleceği ile ilgilendi. Şirket el yapımı bisikletler üretmek için 1905 yılında Floransa'da "Società Giuseppe Bianchi" adı altında kurulmuştur. 1940'ların sonunda, İtalyan toplumunda meydana gelen değişiklikler ve motorlu taşımacılığın gelişimi ile birlikte motosiklet üretimine geçen şirket, İtalyan yaratıcılığının tipik bir örneği olan bisikletlerinden birine tek silindirli motor ve şanzıman ekledi ve ilk motosikletini üretti.

Beta Motor Eski Fotoğraflar

CERVO 48 piyasaya sürülen ilk modeldi, 1948' de şirket tek silindirli 48cc motorla çalışan CIGNO' yu piyasaya sürdü, Çift beşik şasesi, teleskop çatalları ve amortisörleri ile çok sportif bir görünüm kazandı.

1950'de Beta, preslenmiş çelik kiriş çatalları ve teleskopik arka şoklarla donatılmış ITAL-JAP 125'in üretimi ile daha zorlu 125cc sınıfında da yerini aldı.

Beta Motor Eski Fotoğraflar

1950'li yıllarda başlatılan bir başka model M.T 175 oldu. M.T 175 yarış bisikletlerinden türetilen ve 81 mph hıza ulaşabilen iki zamanlı tek silindirli bir motor kullandı, daha sonra S.V 175 adı ile turing versiyonu da geliştirildi.

Bu dönemde, sportifliğe eğilimli geniş bir yol motosikleti yelpazesi üretildi, ASTRO 98, MERCURIO 150, FOLGORE 175 ve ORIONE 200 yalnızca tek silindirli dört zamanlı pushrod motorlarıyla donatılmış bu modeller zaman için oldukça saygın bir performans sergilediler. 1960'lı yıllarda, Beta bundan sonra aralığın tamamına uyacak olan motorlarını kendi bünyesinde üretmeye başladı. Yeni modellerin geliştirilmesi ve artan rekabet ile birlikte 1950'lerin Hillclimbing, Motogiro ve Milano-Taranto yarışlarında Beta ilk başarılarını 175cc modelleriyle elde etti.

Beta Motor Eski Fotoğraflar

1970'li yıllarda, off-road sektörünün ortaya çıkması ile birlikte Beta daha çok off-road modellerin üretiminde uzmanlaşmaya başladı, bu uzmanlık onu her zaman mükemmel olmaya zorladı, Motocross ve Enduro'da, 1980'lerin başından beri denemler yaptı ve 2006 yılından buyana Enduro'da mükemmelliğini kanıtladı. 7 Trial Açık Dünya Şampiyonluğu, 6 Trial Kapalı Alan Dünya Şampiyonluğu, 7 Avrupa Şampiyonluğu ve 100'den fazla Dünya çapında Ulusal Şampiyonluğa imza attı.

2004 yılında Beta hem ürün gelişiminde hem de rekabet alanındaki varlığında büyük bir yatırım yaparak dört zamanlı enduro'ya döndü, bu yeni alanda Beta motosikletçilere doğal ve içgüdüsel bir sürüş tarzı yaratmak için misyonuna sadık kalmaya devam etti. Yüksek teknik ve spor odaklılık motosikletlerin DNA'sı olabilir, ancak yine de en iyi hissi vermeye ve maksimum eğlenceyi sunmaya ihtiyaç duyuyorlar.

2004'te Beta, Denemeye adanmış ve özel olarak tasarlanmış ilk dört zamanlı motor sunarken, ürün yelpazesini genişletiyor ve markası sporla eş anlamlı hale geliyordu.

2010 yılı, Beta'nın tarihindeki bir kilometre taşını temsil ediyor: 4 zamanlı motorun Enduro'nun doğuşu, bu süreç Beta'nın tamamen bağımsız bir yapıya kavuşmasına ve pazardaki varlığını aşamalı olarak arttırmasını sağladı.